Gruntas yra speciali medžiaga, kurios dėka galime atlikti įvairius vidaus ir išorės darbus. Be grunto dauguma darbų būtų atliekami nekokybiškai ir galutinis rezultatas nebūtų toks gražus. Pavyzdžiui, norint renovuoti namus ir atlikti sienų dažymo darbus – gruntas bus būtinas, nes prieš dažant sienas reikia jas nugruntuoti. Su gruntu galima ir skiesti dažus, todėl sunaudosite žymiai mažiau dažų, turėsite sodresnę spalvą, lygesnį paviršių. Grunto neuždėjimas ant paviršiaus daugiau sugeria vandens, todėl nudažyta siena džius ilgesnį laiką, galimas prastesnis rezultatas, ne toks lygus ir skaidrus kaip būtų su gruntu. Be to, naudojant gruntą didėja tikimybė, kad išvengsite sienos trūkinėjimo, jei nėra kitų, specifinių pažeidimų, kurie galėtų nulemti šiuos veiksnius.

Grunto esmė – sutvirtinti pagrindą, pagerinti medžiagų sukibimą, taip pat suriša dulkes. Jo dėka sunaudojame mažiau medžiagų, neleidžia plisti pelėsiui, ir žinoma su grunto pagalba gauname išbaigtą, gražų apdailos rezultatą. Jei nebus tvirto pagrindo ir nebus paviršius padengtas gruntu – užbaigimo medžiaga gali tapti stipresne už pagrindą, ir ji tiesiog nesilaikys, pavyzdžiui – dažai ar plytelės. Kai kuriais atvejais – gruntas dedamas kaip apsauga, pavyzdžiui – medienai, medienai skirtas gruntas nepraleidžia drėgmės, Visais atvejais reikėtų nepamiršti, jog gruntą reikia naudoti pagal paskirtį, jų rūšių negalima sumaišyti, kadangi savybės ir paskirtis skiriasi. Jeigu išorėje naudosite vidui skirtą gruntą, pats gruntas gali peršalti ir prarasti visas savo savybes bei paprasčiausiai neatliks savo funkcijų.

Kam reikalingas gruntas?

Prieš dirbant reikia žinoti kokiai paskirčiai norite naudoti gruntą, kadangi jo rūšių yra labai daug – gruntas skirtiems vidaus, lauko darbams, betonavimui, dažymui ir begalei kitų sričių, dėl to svarbu atidžiai pasirinkti tinkamą produktą. Be grunto sunkiai būtų įsivaizduojami statybos darbai, kadangi jis reikalingas sienų dažymui, plytelių klojimui, tinkavimo, glaistymo, apdailos darbams.

Gruntas naudojamas prieš dedant dekorą, tam kad dekoravimo medžiagos galėtų geriau sukibti. Gruntas taip pat reikalingas tam, kad uždėtas dekoras išsilaikytų ir net po penkių ar dešimties metų atrodytų taip pat, neatplyšinėtų, nes jis yra sutvirtinamoji medžiaga, kuri suteikia kokybės ir ilgaamžiškumo paviršiui. Jei paviršius bus dulkėtas, riebaluotas, nepateptas gruntu – struktūra gali nelaikyti, tad tiek plytelių klijai, tiek dekoro mišiniai paprasčiausiai neatlaikys ir bus sugadintos medžiagos – akivaizdus brokas.

Kaip naudoti gruntą?

Atlikti darbus naudojant gruntą nėra labai sudėtinga, svarbu tik turėti specialias priemones – šepetėlius, volelius, menteles ar teptukus, taip pat galima ir purškimo būdu priklausomai nuo grunto. Be šių priemonių tiesiog nepadengsite paviršiaus su gruntu. Prieš atliekant kokius nors darbus, kuriems reikalingas gruntas, būtinai pasikonsultuokite su specialistu išmanančiu grunto savybes ir skirtumus, tam jog įsigytumėte tinkamą gruntą.

Taip pat prieš gruntuojant paviršių reikia atsižvelgti ir į temperatūros sąlygas, nes skirtingi gruntai toleruoja skirtingus temperatūrų skirtumus. Jei kambaryje bus daug drėgmės paviršius džius itin ilgai, gali sukelti nežymių pokyčių. Dažnai, gruntas yra silpno kvapo, tačiau nepamirškite vėdinti patalpų, kadangi, kai kurie gruntai turi specifinius, aštrius kvapus.

Kai kuriuos gruntus galima naudoti tiek lauke, tiek viduje, tačiau tai būtina išsiaiškinti ir atidžiai perskaityti instrukciją bei grunto aprašymą. Viduje skirtas naudoti gruntas ir tiks tik vidaus darbams, ne išorėje. Ir žinoma, visuomet reikėtų atidžiai perskaityti tai, kas ant pakuotės nurodyta gamintojo, laikytis visų instrukcijų tam, jog darbas vyktų sklandžiai ir medžiagos nebūtų sugadintos. Savaime aišku, jog svarbiausias žingsnis yra išlaukti laiką, kuris skirtas grunto džiūvimui, nes negalima atlikti kitų žingsnių iki kol pilnai gruntas nebus išdžiūvęs, kadangi taip – jis neatliks savo visų funkcijų ir nesuteiks paskirties, kurios siekiame.

Grunto rūšys

Prieš pasirenkant atitinkamą gruntą, labai svarbu žinoti, kokiam paviršiui ir kokiam tikslui jį naudosite. Gamintojų kaip ir grunto rūšių yra itin daug, todėl svarbu pasirinkti atsakingai. Dažniausiai naudojami ir sutinkami gruntai yra šie:

 

–        Specialus antikorozinis gruntas apsaugo nuo pelėsio, vandens. Toks gruntas naudojamas rūsiuose ar kitose drėgnose patalpose, kur dažnai kaupiasi vanduo. Taip pat, galima naudoti ir vonių kambariuose.

–        Plytoms skirtas gruntas nepraleidžia drėgmės o tik ją išleidžia.

–        Medžiui skirtas gruntas apsaugo pačią medieną nuo pūvimo proceso, nepraleidžia vandens, neleidžia medienai pradėti irti. Galima naudoti mediniam fasadui, tvoroms.

–        Giluminis gruntas – kitaip žinomas kaip įsigeriantis, kadangi jis naudojamas gaminiams, betonuotiems, mūro paviršiams, tinkui, taip pat, puikiai tinka grindims, fasadui.

–        Cementinis gruntas – šis gruntas sudarytas iš mišinio ir jį galima naudoti ir lauke ir viduje.

–        Blokuojantis gruntas blokuoja dėmių prasiskyrimą pro dažus, dažnai naudojamas prieš dažymą, tam kad įsisenėjusios dėmes ar buvę pažeidimai nebesimatytų ant naujai nudažyto paviršiaus.

–        Gruntas prieš dekoratyvinį tinką – tinka vidaus darbams, prieš tinkavimo ir dažymo darbus.

–        Hidroizoliacijos gruntas skirtas betono ir tinkuotiems paviršiams, drėgnose patalpose.  

–        Sukibimą gerinantis gruntas tinka prieš tinkavimo, glaistymo darbus nes gerina sukibimą su medžiaga.

–        Gruntas prieš dažymą – jie dar žinomi kaip sutvirtinamieji, suriša visas dulkes prieš dedant kitą apdailos struktūrą.

–        Kvarcinis gruntas – galima naudoti prieš klijuojant plyteles

–        Baltas gruntas pagrinde naudojamas sienoms ir luboms. Visi nori lygių ir gražių sienų bei lubų, todėl be šio grunto tobulo, lygaus rezultato nelabai išgausite.

–        Garus sulaikantys gruntas – būtent šis gruntas plačiausiai naudojamas vonios kambariuose, kur daugiausia yra garų, todėl garai šio grunto dėka garai bus sulaikyti ir mažiau susikaups drėgmė kambaryje.

–        Gruntas skirtas metalui dažnai priskiriamas prie specialios paskirties dažų, kuris yra skirtas abiem – tiek vidaus tiek lauko darbams, šio grunto sudėtis stabdo koroziją. Puikiai tinka metalinėms voroms, vartams, durims. Prieš dedant šį gruntą būtinai reikia švaraus paviršiaus, kad jis nebūtų riebaluotas, nešvarus. Dažnu atveju galima dėti šį gruntą ant parūdijusio paviršiaus. Šis gruntas tinkamai padengtas tampa atspariu įbrėžimams.

 

Grunto privalumai

 

Gruntas išlygina porėtą paviršių, neleidžia medžiagai sugerti pačių dažų ir pavyzdžiui, dažant sienas ar lubas – pats gruntas suteikia profesionalumo ir išbaigtumo įvaizdį, jis neleidžia susigerti vandeniui, išlygina paviršių, prailgina norimo paviršiaus ilgaamžiškumą. Jei paviršiaus nepadengsite gruntu dažant , vienur, vietomis gali atrodyti blizgiau, kitur sausiau, plotas atrodys dėmėtas, neišvaizdus. Aplamai, gruntas stiprina pagrindą, neleidžia kauptis dulkėms, ir net jei dulkės susikaupia jas labai lengva nuvalyti. Be to, grunto dėka galime paslėpti daugybę dalykų – nelygų paviršių, rūdžių dėmes, vandens nulietas sienų vietas.

Hidroizoliacijos gruntas , kuris skirtas drėgnoms patalpoms – rūsiui, vonios kambariui, garažui, pagrindinis privalumas yra tas, jog gruntas iš pamatų neleidžia drėgmei įeiti į vidų, drėgmė nesikaupia, užkerta kelią pelėsio plitimui.  

Dirbti su gruntu yra itin patogu, kadangi yra įvairių aplikavimo būdų. Dabar dažnai populiaru naudoti purškiamą gruntą, su kuriuo labai lengva ir greita dirbti, jis lengvai bei tolygiai pasiskirsto ant paviršiaus.

Eiti į parduotuvę