Kalbant apie pastato ilgaamžiškumą, sandarumą, negalima akcentuoti tik plika akimi matomas medžiagas, tokias kaip stogą, langus, blokelius ar duris. Būtina žvelgti giliau ir atkreipti dėmesį į sluoksnius, esančius po pagrindiniais. Jie nematomi, bet labai svarbūs, garantuojantys, jog namas tikrai ilgai tarnaus, o apie remontą, netikėtus nesklandumus galėsite pamiršti. Daug kas šį esminį žingsnį norėtų praleisti dėl augančios sąmatos, tačiau jei galvojate ne tik apie grožį, bet ir funkcionalumą, šilumos taupymą, mažesnes sąskaitas už šildymą, garso slopinimą pastate, derėtų kaip tik labiau orientuotis į pirminius, nematomus plika akimi sluoksnius.

Tokiam nematomam, bet itin svarbiam sluoksniui priskiriama ir hidroizoliacija. Jos yra įvairių rūšių, bet pakalbėkime apie universaliausią ir pigiausią medžiagą – bituminę mastiką.

Bituminė mastika, kaip jau apžvelgėme kalbant apie pastatų hidroizoliaciją, yra tepamos hidroizoliacijos rūšis. Ji, kaip ir kitos hidroizoliacinės priemonės, skirta apsaugoti pastatus nuo drėgmės patekimo į vidų. Ši priemonė tikrai atspari vandeniui, pakankamai elastinga, tampri ir antikorozinė, todėl tinka daugeliui pastato vietų. Ši hidroizoliacinė medžiaga tikrai patikima, nes yra patikrinta laiko – naudojama jau gana ilgai.

Bituminė mastika puikiai pasitarnaus tiek kaip hidroizoliacinė medžiaga dengiant stogą, tiek kaip tam tikri klijai montuojant bitumines čerpes. Su ja galima sandarinti terasas, balkonus, remontuoti stogus, izoliuoti namo pamatus, lubas, sienas, naudoti ypač drėgnai patalpai – rūsiui izoliuoti.

Bituminės mastikos dažniausiai gaminamos iš bitumo ir priedų – organinio tirpiklio bei mineralinių priedų. Keičiant jų sudėtyje esančius priedus, keičiasi ir mastikos savybės bei panaudojimo būdai, tirštumas, klampumas, elastingumas.

Bituminė mastika skirstoma į karštą ir šaltą, taip pat gali būti vienkomponentė arba dvikomponentė. Šaltoji bitumo mastika naudojama iškart jos neapdirbant, nešildant, tiesiai iš indo. Ji yra brangesnė nei šildoma. Šildoma bitumo mastika pigesnė ir labiau tinkama statybų sektoriui.

Bituminė mastika gali būti naudojama šaltajam hidroizoliavimui, stabilioms konstrukcijoms, šiltinimo sluoksniui bei bituminėms čerpėms. Kokią tiksliai bituminę mastiką rinktis, geriausiai patars patyrę BMI specialistai, o dabar plačiau aptarkime, jos skirtingus panaudojimo būdus.

Bituminės mastikos panaudojimas

Bituminė mastika gali būti naudojama tiek naujų namų statybose, tiek senų namų remontuose. Svarbu teisingai pasirinkti – šaltą ar pašildomą bitumo mastiką ir žinoti kaip ir kuriame etape ją dengti.

Taigi pradėkime nuo naujo namo statybos. Čia bitumo mastiką panaudosite jau nuo pamatų. Šiltinant pamatus neišvengsite hidroizoliacijos sluoksnio įrengimo. Pamatų hidroizoliavimas užkerta kelią namuose kauptis drėgmei, todėl galėsite būti ramūs dėl pamatų sandarumo. Su bitumine mastika atliksite tepamą hidroizoliaciją.

Tepamą bitumo mastiką galėsite panaudoti ir namo rūsiui, nes čia yra drėgniausia pastato vieta, todėl hidroizoliacija jam tikrai reikalinga. Nesudėtingai dengiama mastika apsaugos jį nuo nepageidaujamos drėgmės, pelėsio, puvinių.

Bene plačiausiai bituminė mastika panaudojama stogui. Ją panaudosite tokiuose etapuose kaip klijavimas, montavimas, hidroizoliavimas. Jei stogą dengiate ritinine stogo danga arba bituminėmis čerpėmis, čia taip pat puikiai pasitarnaus bituminė mastika. Ji ateis į pagalbą klijavimo procese ir veiks kaip tam tikri klijai, nes sudėtyje turi šiek tiek organinio tirpiklio. Tiesa, šį darbą reikės atlikti kruopščiai ir profesionaliai.

Bituminė mastika gali būti naudojama ir kaip vienas iš stogo hidroizoliacijos sluoksnių, taip pat saugo stogą nuo UV spindulių, perkaitimo. Tinkamai uždengus visus sluoksnius ir naudojant hidroizoliacinę mastiką, užtikrinsite stogo nepralaidumą drėgmei, sandarumą, o temperatūrų kaita bus nebaisi, vasarą namai neįkais, žiemą taip greitai neatvės.

Bituminė mastika gali būti naudojama ir kaip atskirų dalių sujungimų sandarinimo priemonė. Su ja nesunkiai apeisite stogo ir kamino jungtis, lietvamzdžių sujungimus. Korozija šioms dalims taip pat pavojingas reiškinys, tad tepdami bitumo mastiką užkirsite jai kelią, o kiekvienas užteptas sujungimas garantuos ir sandarumą.

Kaip jau minėjome, bituminė mastika gali būti naudojama ne tik naujos statybos namams, bet ir atliekant remontus. Su ja galėsite užtaisyti bituminėmis čerpėmis dengto stogo įtrūkimus ar plyšimus, ritininės dangos dėvėjimo deformacijas. Tereikės gerai ir švariai pasiruošti pagrindą ir galėsite atlikti remonto darbus.

Bitumo mastika naudojama ir hidroizoliuojant baseinus, balkonus, terasas. Taip pat klijuojant izoliacines šilumos plokštes.

Galiausiai persikelkime į pastato vidų. Pačios drėgniausios patalpos, kuriose visuomet trūksta ventiliacijos, tokios kaip vonia, tualetas, taip pat gali būti tepami bitumine hidroizoliacija.

Bituminės mastikos savybės

Bituminės mastikos pagrindas yra bitumas, arba kitaip derva ir ji yra papildyta įvairiais komponentais. Būtent šios priemaišos ir priedai sustiprina bitumo gerąsias savybes. O jų išties nemažai.

Bituminė mastika pagal savo sudedamąsias dalis gali būti šalta ir šildoma, vienkomponentė arba dvikomponentė. Vienkomponentė mastika jau yra paruošta naudojimui, o štai į dvikomponentę reikia pridėti kietiklio. Statybos darbams labiausiai paplitus pašildoma bituminė mastika.

Bituminė mastika, sudėtyje turinti gumos arba poliuretano, yra vertinama dėl savo elastingumo. Elastingumas ir tamprumas itin vertinamos bituminės mastikos savybės, nes sustingusi mastika išgauna tarsi membraną, kuri yra elastinga ir tampri, tačiau neskyla ir netrūkinėja, todėl hidroizoliacija yra vertinga ir ilgaamžiška.

Bitumo mastika su kaučiuko priedu labai gerai kietėja lauko sąlygomis ir perneša temperatūrų svyravimus.

Bitumo mastika su latekso priemaišomis labiausiai iš visų nebijo drėgmės ir yra labai lengvai dengiama.

Dėl savo sudėtyje esančių lipnumo savybių, bitumo mastika naudojama ir kaip montavimo priemonė bituminiams čerpiniams stogams.

Bituminės mastikos privalumai

Bituminė mastika unikali tuo, jog gali būti panaudojama daugeliui darbų ir sričių. Kaip pagrindinius privalumus daugelis įvardija lengvą dengimą, nesudėtingas aplikavimo technologijas ir, žinoma, labai gerą kainą. Bituminė mastika yra pigiausia hidroizoliacijos priemonė, už nedidelę kainą pailginanti pastato tarnavimo laiką.

Šalta ir pašildoma bituminė mastika turi kiek skirtingų privalumų. Pavyzdžiui šalta bitumo mastika nereikalauja papildomų įrenginių, ją galima tepti iš karto ir pasirenkama smulkiems remonto darbams. Ji išdžiūsta tikrai labai greitai. Dar vienas privalumas – lengvai ir paprastai tepama, todėl darbą gali atlikti ir neprofesionalas. Ji tinkama tikrai įvairiems paviršiams nuo betono iki metalo. Aišku yra elastinga ir tampri. Taip pat ji apsaugo nuo korozijos ir yra mažesnės „išeigos“.

Bituminė mastika su priedais turi dar daugiau privalumų. Jei paprasta bituminė mastika gali būti ne tokia atspari drėgmei ar saulei, tai bituminė mastika su priedais, pavyzdžiui polimerais, turės šiuos privalumus – bus atspari UV spinduliams, karščiui ar šalčiui, patvari ir ilgaamžiška, o svarbiausia – nepraleis drėgmės ir bus itin hermetiška. Todėl ją galima naudoti kaip sąlyginai nebrangią hidrolizoliacinę medžiagą įvairioms pastato dalims.

Bituminė mastika yra ir labai lengva, nes, pavyzdžiui, šaltos mastikos vienas sluoksnis yra vos milimetras, todėl ji neapsunkins jūsų pastato konstrukcijų.

Kadangi bitumo mastika gerai sukimba su įvairiais paviršiais ir gana greitai džiūsta, ją galima naudoti tiek horizontaliems, tiek vertikaliems paviršiams. 

Taigi vienas gaminys gali būti toks universalus, plačiai panaudojamas, turi daugybę teigiamų savybių ir privalumų, tačiau neišaugins darbų sąmatos į neregėtas aukštumas.

Jei sunku apsispręsti, ar bituminė mastika tiks jūsų pasirinktiems darbams, paviršiams ar sąlygoms, visada galite konsultuotis su BMI profesionalais, kurie padės apsispręsti kokio tipo bituminę mastiką pasirinkti arba tiesiog meistriškai atliks darbus už jus.